Kocaali Atıksu Arıtma Tesisi ve Kanalizasyon Hattının Açılışı Başbakanımız Sayın Binali YILDIRIM canlı Bağlantıyla Gerçekleştirdi.
05 Haziran 2018

5 Haziran Dünya Çevre Günü kapsamında Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca 5 ilde aynı anda hizmete giren projelerden Kocaali Atıksu Arıtma Tesisi ve Kanalizasyon Hattı açılış programında Ankara’dan canlı bağlantı yoluyla Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım ile Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Mehmet Özhaseki katılırken, ilimizden de Vali İrfan Balkanlıoğlu'nun yanı sıra; Sakarya Milletvekili Recep Uncuoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Lütfi Dursun, Kocaali Kaymakamı Alper Balcı, Kocaali Belediye Başkanı Ahmet Acar, SASKİ Genel Müdürü Dr. Rüstem Keleş, AK Parti İl Başkanı Fevzi Kılıç, İl Müdürümüz Uğur Korkmaz, bürokratlar ve muhtarlar yer aldı.

Günlük 4667 m3/gün atık su arıtma kapasitesine sahip olan tesis biyolojik olarak fosfor ve azot gideren, daha temiz deşarj suyu elde edebilen ‘ileri biyolojik arıtma’ yöntemine göre tasarlanmıştır.

Toplam maliyeti 50 milyon lira olan  tesis ‘Uzun Havalandırmalı Aktif Çamur Sistemi’ ile işletilmektedir.

Tesisin çıkış yapısında bulunan ultraviyole sistemi ile dezenfeksiyon işlemi yapılmaktadır.

Proje kapsamında 117 km kanalizasyon hattı inşaatı yapılmıştır.V